CLICK HERE FOR BLOGGER TEMPLATES AND MYSPACE LAYOUTS »

27 Kasım 2008 Perşembe

oyunlarımız

kızımla oynadığımız bi sürü oyun var elbette ama iki gündür eylüşle toplarımızı yada mandalinalarımızı basket atar gibi bir kaba atma oyunu oynuyoruz, aslında bu meyva yemek için büyükçe bir kapla mandalina getirmemle başladı, eylüş mandalinaları alıp bana atınca bende onları tekrar tabağa attığımda eylüşünde aynı şeyi yapmaya çalışmasıyla bu oyunumuzu toplarla oynamaya başladık ve kızım bu konuda baya başarılıda arada arkasına atması dışında:) onun nedenide ben o attıkça kabı uzaklaştırıyorum ve kuzuşda yetiştirmek için güç olsun diye elini arkaya doğru atınca top elinden düşüyor:)) bu arada topu her atmasında "anni op" diyor kızım . küçükken en sevdiğim şeylerden biri olan hoop hooppak olayını kızımada yapıyoruz yolda yürüken. hani iki kişi elinden tutar ve hoop diye uçurur çocuğu ve sonra yere bırakırkende hooppak derya işte buna bayılıyor eylüş, ben bazan rüyamda bile görürdüm çocukken ve hatta böyle uçarak lırşehire bile gider gelirdim rüyalarımda:)) diğer oyunumuzda ahşap bir kutuda gene ahşap kıyafet parçalarından güzel bir kıyafet oluşturmak, eylüş bu kutuyu görünce bile çok mutlu oluyor, alkış yapıyor. bu oyunu henüz kendi başına oynamasını beklemiyorum sadece bu kutuyla oynamayı çok sevdiğinden oyuncak dolabımızdan alıp geliyor bende ona anlatıyorum ne yapması gerektiğini, eline parçaları alıncada neyi nereye yerleştirebileceğini söylüyorum, bu konudada tam yetkin değil kızım ama ona yardım edip beraber yapıyoruz ve bitmiş hali iyice mutlu ediyor kuzumu. ve en çok sevdiğimiz oyunlardan bir diğeride doldur boşalt oyunu. elindeki bardaktan yada plastik şişeden kendi oyuncak bardak yada fincanına boşaltmaya bayılıyor kızım,hatta dün sabah plastik şişemden su içerken elimden aldı ve şişeden kapağına boşalttı suyu dikkatlice ve ordan içti suyu. şekiller konusunda tuğçe teyzemizin aldığı kaplumbağa ile en çok oyun oynuyoruz,en çok banyoda kullandığımız ama kışın gelmesiyle banyo süremizi kısalttığımız için artık bu kaplumbağamızı normalde kullanıyoruz şekilleri yerleştirmek için, kızım şekilleri eline alıp kaplumbağasına bakıyor ve ordaki yerden atmaya çalışıyor,bazan bunu yapabiliyor bazan ise olmuyor ve burda anne devreye giriyor. birde pelikanımız var bu aslında eylüşe küçükken aldığım ve yatağında asılı kocaman bir pelikan, balık,ahtapot vs gibi parçaları pelikanın ağzına atıyoruz(bu parçaların herbiri farklı ses çıkarıyor) oo pelikanın karnısı doymuşş diye karnını okşayıp bak burdaymış pelikanın karnısı diye parçalarımızı geri alıyoruz.

eylüşş

kızım bu aralar biraz sıkıldı sanırım çünkü ananesiyle gezmelerine yağmurdan dolayı biraz ara verdiler. yaşına yakın olanları görünce çok sevinen ve onlarla oynamaya bayılan kızım, dün ananeye giderken yan apartmanın bahçesinde top oynayan çocukları izledi uzun bi süre,onu ordan alabilmek ne mümkün. birde ananeden bizim eve ,burdan ise oraya gidip gelen oyuncaklarımız var(şekil 1-a eylüşün elindeki bebeğimiz gibi)
bunun dışında iki akşamdır kapıdan alıp evimize gelemiyorum eylüşü, illa ananelerin evine girilecek bişeyle anlatılıp sonra hala zorla eve gelinecek.işte dün akşam gene kapıdan içeri girmemi bekleyen eylüş