CLICK HERE FOR BLOGGER TEMPLATES AND MYSPACE LAYOUTS »

19 Ağustos 2008 Salı

anlatabildiğim kadarıyla

içimdekileri,düşüncelerimi yazıya dökme konusunda çok başarısızım bu nedenle böyle bi başlık attım.aslında anlatılacak, daha sonra hatırlanası öyle çok şey varki düğünle ilgili ama ...

cuma günümüz çook hareketli geçti çünkü yapılması gereken bir sürü işimiz vardı. filizin ve benim elbiselerimiz için terziye gidildikten sonra kızılaya geçti kızlar bende eve geldim kayınvalidem,eşimin kızkardeşi alev ve çocukları gelmişti çünkü,onları ve kızımı alıp eve çıktım ama gelinlik provası ve slayt gösterisi için tekrar kızılaya çıkmam gerektiğinden akşamüzeri alevle beraber dışarıdaydık ve gelinimizle buluştuk,filiz elbise işini halletmek için tekrar terziye geçti. gelinliğimizin son detayları için bekledik ve teslim aldık, düğünde takmak için inci kolye takımımızı aldık bu sırada. eve geldik ve hemen hazırlanıp ortaya çıktık. bizde düğün öncesinde aile ve yakın akraba eğlenir, kendi aramızda söyleyip oynadık ve kınaya hazırlandık.ertesi gün öğleden sonra hazırlı olsuna erkek evine gitmek için hazırlandık,hayırlı olsuna giderken erkek evine bişeyler götürülür,bizde çörekler,tatlılar,tavuk vs vs hazırlayıp gittik ve orada yemeğimizi yeyip biraz oynayıp geri geldik evimizdeki misafirlerimizi ağırlamaya.

babam ve eylüş hayırlı olsuna gitmeye hazırlanmış bizi beklerken:)

kız anası ve erkek anası farkı:) erkek annesi gülüyor kız anası mahsun:)))

teyzem ve yengem oynarlarken.ve mükocanım babasının yokluğunu aratmayarak oynarken . canımmm şişeler çıkınca elindeki şişeyi ortaya dikip etrafında dönerek oynadı,hiç tanımadığı halde bi insan bu kadarmı babaya benzer. çünkü oynadıktan sonrada kızlar topluluğunun arkasından gitti dana:))

damat ve sadıçın kollarında kızım,tamer çok koşturdu düğünde özellikle kayın geldiğinde ona yaptırmışlar bi çok şeyi e ama sadıç çekecek:))


vee tüm kızlar benim evde son detayları yaparken

babası ve eylüş kınada

kınadan

anne kız son gece...

filiz ve bahar kaşıkla yöresel türkülerimizle oynarlarken

ve o türküleri söyleyen teyzoşum ve halakızı fadime. ellerdeki bardak altlarına dikkat:) ritim tutmak için
en sevdiğim bu manilerden
altınım turalıdır, sevdiğim buralıdır
geçme yarim kapıdan,yüreğim yaralıdır


ve üç kız kardeşkına yakılırken baharım. hem giderim hem ağlarım durumunda...
iki kadın yöresel makamla bu türküyü söylerler ve kızı ağlatırlar,ve kına yakılır,kızın avucuna altın konulur ve açtırmaya çalışırlar, açarsa kız evine açmazsa erkek evine bağlı olacağı anlamına gelir.
Çattilar ocak basini
Kurdular dügün asini
Verdiler kizin basini
Kiz anam kinan kutlu olsun
Sonunda agzin tatli olsun.....
erkek kınasını yakmak için haydarlara baskına gittiğimizde

ortaokuldan beridir ayrılmaz üçlü gonca,bahar ve tuğçe(omuz atan gonca hiç vazgeçmiyo resimlerde bu hareketten kaç defa uyardım . kikiki)


ve kuaförde hazırlanırken bahar ,evren ve ebru
aslında kına gecesinin en önemli olaylarından biriside kayın gitmektir ama bu adet erkekler arasındadır ve bende bu nedenle resimleri yok bu olaya ait resim varmı onuda bilmiyorum :)) kayın gitmeyle ilgili anıları hep dinlerim ve bayılırım bu sırada yapılanlara çünkü erkek tarafına kız evinden yakın akraba erkekler giderek onlara istediklerini yaptırılar sanırım kız evi naz evi olarak son gece diye. kayın gitmede en çok sevdiğim olay dokuz butlu tavuk istenmesidir, amaç o anda yapamayacakları şeyleri istemektir zaten. birde damat en başta olmak üzere hepsine türkü söyleterek dışarıdan getirmeleri vardır. bizim düğündede yasakçıları(düğünde hizmet eden gençleri) yanyana dizip ellerindeki kadehleri aynı anda içmeleri istenmiş ve bunu yapmaya çalışmaları görülmeye değermiş.
köyümüzün(aslında kasaba ama dilimizde köy:)) sitesinden daha fazla bilgi bulabilirsiniz

teyzemizin düğünü

eylüşünde içinde bulunduğu düğün hazırlıklarımız bitti ve düğün günümüz geldi, işte düğünümüzde kareler. gelin ve damadımız gel gelinim eşliğinde düğün salonuna girerlerken
kızım gelin odasında teyzesini yanlız bırakmadı yine:))
gelinin etrafında damat ve arkadaşları oynarlarken

ve damat halayı çekilirken:)